Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş için Porselen Dolgu mu Kompozit Dolgu Mu?

Kompozit reçine diş dolguları, titanyum, altın, nikel ve bazen gümüşün farklı alaşımlarından oluşur. Bu alaşımlar, belirli bir şekil, boyut ve renk oluşturmak için profesyonel bir kalıpçının rehberliğinde karıştırılır. Bu alaşımların pürüzsüz bir yüzeyi yoktur, bunun yerine kalıplandıkça dişlerin şeklini alırlar. Bu ürünlerde göreceğiniz renk tamamen dişlerinizin rengine göre özelleştirilebilir. Bu ürünler son derece dayanıklıdır ve değiştirilmesi gerekmeden önce uzun yıllar dayanabilir.

Altın, porselen diş dolgusunda kullanılabilecek bir diğer malzemedir. Doğal görünümünüzü geri kazandırmak için altın diş dolgusu yaptırmak istiyorsanız diş hekiminizin sunduğu seçeneklere göz atmalısınız. Gereken altın miktarı, altının rengi, kalınlığı, bileşimi, şekli, cilası ve aşınma direnci miktarı dahil olmak üzere durumunuz için hangi seçeneğin en iyi olacağını belirleyebileceklerdir. Altının dişleriniz için mükemmel bir eşleşme olduğunu bile görebilirsiniz ve diş hekiminiz prosedürde ilerleme olasılığını tartışabilir. Altın aslında doğal görünen bir renk olmasa da, diş hekimi uygulandıktan sonra nasıl görüneceği konusunda size yaklaşık bir fikir verebilir.

Porselen Diş Dolgusu Nedir?

Porselen dolgular uzun yıllardır ortalıkta dolaşmaktadır ancak en son dikkat çeken dolgular porselen kaplamalardır. Adından da anlaşılacağı gibi, porselen kuronlar kişiye özel yapılır ve kırılmış veya çatlamış dişleri kapatmak için tasarlanmıştır. Genellikle geleneksel bir tacı andırmak için yapıldıkları için kapaklar olarak da adlandırılırlar. Diğer dolgulardan farklı olarak, kapaklar kişiye özel yapılır ve bir seferde yalnızca bir dişe uyacak şekilde yapılır. Özel yapım kapaklar oldukları için, azı dişlerine veya kuronlara uyacak şekilde yeniden boyutlandırılabilirler.

Porselen Diş Dolgusu Nedir?

Porselen dolgular, dolgunun dokusu, rengi ve genel görünümü çevredeki dişinkiyle karıştığı için doğal bir görünüm yaratma avantajına sahiptir. Porselen dolgular genellikle doğal diş rengine uygun tonlarda yapılır. Porselen diş dolgusunun üretim ve hazırlık süreci de altın dolgularınkine hemen hemen benzerdir. Porselen kronlar bir dişçi ofisinde saha dışında üretilir ve daha sonra porselen diş dolgunuz dişe kalıcı olarak takılıp yapıştırılırken dişe geçici, kalıcı bir porselen taç konur.

Bu tür dolguların dişinize yerleştirilmesinin en büyük yararlarından biri diş çürümesini önlemeye yardımcı olmasıdır. Ağız kuruluğu veya kişinin ağız hijyeninin yetersiz olması nedeniyle, uygun olmayan tükürük akışı olduğunda çürüme meydana gelebilir. Bir kep, diş çürümesini önlemeye yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur çünkü kaviteyi bakterilerden arındırmak için gerekli olan tükürük akışını engeller. Bakteriler öldükten sonra, vücut fırçalama ve diş ipi ile boşluğu çıkarır.

Porselen Dolgu Nasıl Yapılır?

Porselen veya kompozit reçine dolgular ayrıca beyaz, renkli ve hatta şeffaf olabilir. Bu tip dolgular her ne kadar doğal bir görünüm sağlasa da her hastanın dişlerine göre özel olarak tasarlanabilmektedir. Diş hekimi, mükemmel formun elde edilmesini sağlamak için özel bir kalıp oluşturabilir. Porselen son derece dayanıklıdır ve öğütücüler, öğütücü aletler ve hatta kurşun kalem, tükenmez kalem ve çakmak gibi bazı ev eşyaları gibi lekelere ve diğer hasarlara karşı dayanıklıdır. Tüm avantajları ve düşük maliyeti göz önüne alındığında, bunun neden doğal bir görünüm isteyen ancak kaplama alma zahmetine girmek istemeyen insanlar için popüler bir seçim olduğunu anlamak kolaydır.

Konya diş dolgusu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Bir ortodontist ne iş yapar?

Bir ortodontist ne iş yapar? Sorusu çok fazla kişinin aklına gelmektedir. Bugün ki yazımızda da sizlere bir ortodontistin tam olarak ne iş yaptığını ve hangi tedavileri yaptığını anlatacağız. Estetik diş hekimliğinin her alanında deneyimli bir diş hekimi arıyorsanız, bir ortodontistin sizin için neler yapabileceğine yakından bakmak isteyeceksiniz. Ortodontist, diş hijyeni alanında tam bir derecesini tamamlamış ve diş hekimliği alanında ek eğitim almış kişidir. Ortodontistler yüzün, çenenin ve ısırığın tüm bölgelerine bakım sağlar. Ortodontik diş hekimi, diş ve kemik yapısı söz konusu olduğunda çok fazla beceri ve bilgiye sahiptir.

Bir ortodontist ne iş yapar
Bir ortodontist ne iş yapar

Ortodontist nedir ve ne iş yapar?

Bir ortodontistin sahip olması gereken bir beceri, gerektiğinde bir kişinin değiştirebilmesi için çıkarılabilir hizalayıcılar oluşturma yeteneğidir. Hizalayıcılar yetişkinler ve çocuklar tarafından artık çok fazla dışarı çıkmamaları veya yeterince yakın olmamaları için dişlerini düzeltmek için kullanılabilir. Çıkarılabilir hizalayıcılar kullanarak, kişi cihaz kullanmadan düzgün hizalamayı koruyabilir. Bir ortodontistin görevi, bir bireyin istenen görünümü uzun süre koruyan bir dizi kalıcı cihaz geliştirmesine yardımcı olmaktır.

Ortodonti Eğitimi

Bir ortodontistin eğitimi yaklaşık iki yıl sürer ve ortodonti alanına giren çoğu kişi bir lisans derecesinin yanı sıra bir önlisans derecesi de alabilir. Çoğu zaman bir ortodontistin eğitimi, artikülasyon yüksek lisans programı olarak bilinen şeydir; bu temelde öğrencinin hem resmi sınıf eğitimine hem de klinik eğitime katılma fırsatına sahip olduğu anlamına gelir. Çoğu zaman öğrenciler, kendilerine bir takım aletlerin verileceği diş hekimliği okulunun katına gitmeyi seçerler ve ardından eğitim başlar. Bundan sonra öğrencilerin bir dizi sınava girmeleri ve hangi kolejlerin akredite programlar sunduğunu görmeleri gerekecektir.

Ortodonti eğitiminin ikinci kısmı, ilk kısımdan bile daha zordur. Bu bölüm, diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonraki başvuru süreci ile ilgilidir. Kurs çalışmasını başarıyla tamamladıktan sonra birçok kez onlardan tavsiye mektupları göndermeleri istenecektir. Bu mektupların, bireyin kendileri için doğru seçim olabileceğini düşündüğü okullara gönderilmesi gerekecektir. Buna ek olarak, bazılarının diğerlerinden daha yumuşak olduğu eyaletler ve bölgeler arasında gereksinimler farklılık gösterir.

Potansiyel öğrencilerin tüm diş hekimliği okullarının transfer kredisi kabul etmediğini anlamaları önemlidir. Bir öğrencinin, kredilerin kendi seçtikleri dereceye aktarılmasını sağlamak için gerekli ders çalışmalarını tamamladığından emin olması gerekir. Ek krediler genellikle topluluk kolejleri ve meslek okulları aracılığıyla elde edilebilir. Bir yüksek lisans programına devam etmek isteyen öğrenciler için, yatay geçiş için uygun olmadan önce geleneksel bir üniversitede kredilerinin tamamlanması gerekecektir.

Ortodonti Son Adımı

Son olarak, bir diş hekimliği okulundan mezun olduktan sonra, tam bir ortodontik tedaviden yararlanmak isteyen bir hastanın bir kurul sınavına girmesi gerekecektir. Bu sınav, bir hastanın farklı türdeki oral problemleri anlama ve teşhis etme yeteneğini ölçer. Birey sınavı geçtikten sonra, çalışmak istediği eyalet tarafından yürütülen bir lisans sınavına girmesi gerekecektir. Çoğu eyalette ortodontist olarak lisans alabilmek için bir hastanın diş hekimliği alanında yüksek lisans derecesine sahip olması gerekir, aksi takdirde ortodonti alanında uzmanlık kursu alması gerekir. Ortodontist olmak kariyerlerin en kolayı olmasa da, hayvanları seviyorsanız ve bir lisans programını bitirmek ve lisans sınavını geçmek için sabrınız ve azminiz varsa, ödüllendirici ve kazançlı olabilir.

Aklınıza takılan sorular var ise, Konya Ortodontist olan Sema Koyuncu ile iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler
Blog Yazılarım Konya Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi ne zaman ve nasıl yapılır?

Diş teli tedavisi, dizilişi bozuk olan ve çapraşık yapıdaki dişlerin düzeltilmesi adına uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Dişlerin üzerine uygulanan bu diş telleri uzun süreli olan kullanımda dişlerin muhteşem bir şekilde düzelmesini sağlamaktadır. Diş teli tedavisinin fiyatı ise tedavide kullanılan malzemelere ve diş yapısının bozukluğuna bağlı olarak da değişmektedir. Diş teli tedavisi yani diğer adı ile ortodonti tedavisinin süresi de çoğu zaman merak konusudur. Tedavinin süresi genel olarak ortalama 1 – 1,5 yıl kadar sürmektedir. Kişilerin diş kemik yapısına, dişlerin ortalama hareket hızına ve de çapraşıklık durumuna göre tedavi süreleri 2-3 yıla kadar uzayabilir.   Kliniğimizdeki istatistiklere göre ortalama bir hasta kontrollerine düzenli ve aksatmadan gelmişse ortalama 1 yıl sürdüğünü belirlenmiştir. Tüm bu veriler tahmini dayalı ortalamalardır. Kişinin özel durumlarına göre daima değişiklik gösterir. Kliniğimizde her türlü hastamıza uygun diş teli tedavileri uzman doktorlar tarafından yapılır.

Diş teli tedavisi ne zaman ve nasıl yapılır
Diş teli tedavisi ne zaman ve nasıl yapılır

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli çalışma prensibi; istenen yöne bağlı olarak belli bir süre boyunca sürekli olarak güç uygulama şeklindedir. Güç fazla olursa dişe zarar verebilir. Dişlerin istenilen pozisyonu almaları sürekli ve de hafif bir basınçla sağlanabilir. Dişe yapışan ve de braket adındaki dişlerin üzerlerinde tellerin geçebileceği delik bulunan bir aparat takılır. Braketler dişlere yapışık olmaları sebebi ile   24 saat tedaviye katkı sağlar. Braketler dişi doğru yöne çekmeye yarayan kulplar da denilebilir. Braketlere tutturulan teller olması gereken duruma dönmeleri için dişlere belirli bir güç uygular. Böylelikle zaman içinde dişler istenilen doğru konuma getirilir.

Diş teli tedavisi yapılmasının nedeni dişleri kemik içinde hareket etmelerini sağlayıp düzeltmektir.  Bu hareketlerin birkaç gün içinde sonuç vermesi mümkün değildir. Dişlerin kemik içerisinde ayda 1 veya ayda 2 mm kadar hareket etmesi mümkündür. Tedavinin bazı aşamalarında hastaların elastik ajanlar yani lastikler kullanması istenebilir. Bunlar kişinin kendince her gün değiştirebileceği kolay takılan basit lastiklerdir. Dişlerin istenilen seviyeye yönlendirilmesine çok yardımcı olurlar.

Diş teli tedavisi ne zaman yapılır?

Uluslararası Ortodonti Birliği‘nin tavsiyesi olan 7 yaş grubu bütün çocukların bir ortodontik kontrolden geçmesidir. Böylece gelişim sorunları erken belirlenebilir ve hızlıca tedavi edilebilir. Diş teli tedavileri genel olarak 10- 12 yaştan önce başlanması önerilmez.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Çocuklar Hangi Sıklıkla Diş Hekimine Götürülmelidir?

Çocuk diş tedavisi, doğumdan ergenlik döneminin sonuna kadar 0-15 yaş arasındaki bireylerin diş ve ağız sağlığına yönelik koruyucu uygulamalar gerçekleştirmek, ortaya çıkabilecek çeşitli problemleri önlemek, var olan hastalıkların kısa zamanda tanısını koymak ve ilerlemeden tedavisini gerçekleştirmek amacıyla gerçekleştirilen tıbbı hizmetlerdir. Diş hekimliğinin bir alanı olan bu tedavi uygulamaları Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) adı altına gerçekleştirilmektedir. Bu bölümde;

 • Diş çürümesini önleyici uygulamalar,
 • Sürekli ve çürük süt dişlerinin tedavisi ve restorasyonları,
 • Tedavisi mümkün olmayan dişlerin çekimi,
 • Erken dönemde diş kaybı yaşanması durumunda ortaya çıkacak rahatsızlıkları önlemek için çeşitli apareyler kullanarak diş dizisinin düzgün olmasını sağlamak,
 • Bir travma durumunda diş ve destek dokularda yaralanma olduğunda erken dönemde tanı ve tedavi uygulamaları gerçekleştirmek,
 • Koruyucu ve önleyici ortodontik tedavileri uygulamak,
 • Çocuk ve genç bireylerde görülen diş eti rahatsızlıklarının tanısını, tedavisini ve takibini gerçekleştiren uygulamalar yapmak.

Çocuklar Hangi Sıklıkla Diş Hekimine Götürülmelidir?

Çocukların çürük risk durumuna göre 3 ya da 6 ayda bir diş hekimine kontrole götürülmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu aralıklarda yapılan Konya çocuk diş tedavisi sayesinde çocukların yetişkin bir birey olduklarında ağız ve diş sağlığı ile ilgili yaşayacakları problemler minimum düzeylerde seyredecektir.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Çocukların Beslenmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bir bireyin diş gelişimi anne karnında başlamakta ve ergenlik dönemine kadar sürmektedir. Bu nedenle 0-15 yaş aralığındaki çocukların dişlerini korumak amacı ile yapılan uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmek diş sağlığı açısından önemlidir. Bu dönemde dişleri aşındırdığı için gazlı içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca çay ve kahve gibi içeceklerin diş yapısının sararmasına neden olduğu için fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Yine diş minesine zarar vererek dişleri çürüteceği için şekerli gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir.

Bu dönemde meyvelerin ısırılarak tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü havuç, elma, armut gibi sert meyvelerin ısırılarak tüketilmesi diş etlerini güçlendirirken ayrıca dişlerin mekanik temizlenmesi sağlamaktadır. Yiyecek tüketiminden sonra ise su içilmesine de özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş Muayenesi Hangi Sıklıklar İle Yapılmalıdır?

Diş muayenesi faaliyetleri, diş eti, diş ve ağız sağlığının detaylı bir şekilde kontrolden geçirilmesi amacı ile diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmekte olan işlemlere denilmektedir. Olası problemlerin tespit edilmesi, hastanın ihtiyaçlarının belirlenmesi ve tedavi planının yapılması için mutlaka bir diş muayenesi yapılması şarttır. Sindirim sisteminin başı olan ağız ve gıda çeşitleriyle iç içe olan ağız içi, mikroorganizma üremesi için son derece elverişli koşullara sahip olmaktadır. Bu sebeple de diş ve ağız temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Diş ve ağız temizliğinin ihmal edilmesi durumu ya da farklı sebeplerden dolayı meydana gelen sorunlar, diş eti ile dişlerde oluşacak problemleri de beraberinde getirecektir. Bu durumda diş muayenesi ile rahatsızlıklara sebep olan faktörlerin tespit edilmesi sağlanmaktadır. Kimi zaman muayeneyle beraber farklı tetkiklerin de yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Diş Muayenesi Hangi Sıklıklar İle Yapılmalıdır?

Diş muayenesi sağlıklı bir diş eti ve diş yapısına sahip olabilmek adına düzenli olarak talep edilmelidir. Diş muayenesi sıklığı için en doğru olan periyod 6 aydır. Herhangi bir diş ya da diş eti problemi yaşamıyor iseniz bile 6 ayda bir muayeneye giderek olası sorunları erken fark edebilir ve kısa sürede tedavi olabilirsiniz.

Yetişkinler için olduğu gibi çocuklar için de, kalıcı dişlere sahip oldukları süreçten itibaren, düzenli diş muayenesi görmeleri önemlidir. Kalıcı dişlere sahip olma süreci, 6 ile 8 yaşlarına tekabül etmektedir. Diş ve diş eti sorunlarının ciddileşmeden tedavi edilmesi, kişilerin tedavi sürecinin daha rahat geçmesi açısından önem taşımaktadır.

Diş Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak diş muayenesi sırasında yaşanılan problemler diş hekimine bildirilmelidir. Ayrıca kullanılan herhangi bir ilaç varsa da hekime bilgi verilmesi gerekir. Daha başka olarak, eğer sigara kullanıyorsanız ya da herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, bu gibi durumların da muayene öncesi beldirilmesi önemlidir. Konya diş muayenesi için şimdi Sema Koyuncu ile iletişime geçin.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Porselen diş dolgusu diş eksikliğini tamamlamak için kullanılmakta olan bir yöntemdir. Teknolojinin günden güne gelişmesi ile beraber cerec adı verilen bir yöntem ile restorasyon yapılmaktadır.  Kron uygulaması gereken ve madde kaybına uğramış ve gerektiren konularda sağlıklı olan dişin korunması amacı ile uygulanan bir dolgu tedavisidir. Amalgam olan dolgulara bakılarak daha kullanışlı ve daha estetiktir. Diş formuna ve rengine bağlı olarak yapılan porselen diş dolgusu dişin doğal yapısını ve görünümünü korumaktadır. Bu sebeple avantajlı bir yöntemdir. Azı dişlerde uygulanmaktadır. Cerec modeli ile yapılmış dolgular, geleneksel yöntemlere oranla %47 daha başarılıdır.

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Ağız içerisinde fazla miktarda diş kaybı yaşamış olan hastalar için ideal olmaktadır. Porselen diş dolgusu yapılırken ilk olarak diş hekimi dişleri muayene etmektedir. Bu aşamada dişlerin porselen dolgu ile uyumlu olup olmaması önem taşımaktadır. Uygun olan hastalarda dişte bir boşluk hazırlanmaktadır. Boşluk porselen dolguya uygun olan şekilde ayarlanmaktadır.

Daha sonra oluşturulan boşlukların ölçüsü alınmaktadır. Alınmış olan ölçü laboratuvara gönderilmektedir. Ölçülere göre de dolgu hazırlığı yapılmaktadır. Bu işlemlerin tamamı ilk seansta yapılmaktadır. İkinci seansta hazırlanmış porselen dolgular hastaya uygulanmaktadır. Porselen dolgu oldukça dayanıklıdır. İşlem sonrasında hastalar normal hayatına hemen dönebilmektedir.

Porselen Diş Dolgusu Faydaları Nelerdir?

Porselen diş dolgusu diş aralarında bulunan boşlukların giderilmesi için ve diş kırıkları için hastalarda tercih edilen bir işlemdir. Porselen diş dolgularının faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Oldukça hızlı olan bir işlemdir. İki seans içerisinde tamamlanmaktadır. Vakit kaybı olmaz.
 • Diş ve diş etine uyum büyük ölçüde sağlanmaktadır.
 • Bu porselen diş dolgusu işlemi uygulanırken dijital kameralar kullanılmaktadır. Bu sebeple hata payı bulunmamaktadır.
 • Çay, kahve ve sigara gibi renk vermekte olan şeylerden etkilenmemektedir.
 • Tekrardan cilalama işlemi yapılabilmektedir.
Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş Hekimi Hizmetleri Nelerdir?

İnsan yüzündeki en dikkat çeken yerlerden biri dişlerdir. Her insan için büyük öneme sahip olan diş sağlığı bozulduğunda hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrolü altında olmak önemlidir. Dönemsel kontroller ileride yaşanacak büyük problemleri önlemektedir.

Diş Hekimi Hizmetleri Nelerdir?

Diş hekimi; diş, diş eti, çene, ağız boşluğu dahil ağız ile ilgili tüm tanı ve tedavi işlemlerini yapan meslek dalıdır. Diş hekimleri hastanın şikayetleri doğrultusunda muayene ederek gerekirse röntgen vb. İşlemler sonrası hastalık tanısı koyarak bu durumun tedavisi ile ilgilenmektedir. Diş hekimi hizmetleri içerisinde tedavisi mümkün olan dişler dolgu, tel, ilaç tedavisi ya da ameliyat ile sağlığına kavuşturulabilir. Tedavisi mümkün olmayan diş hastalıkları için ise dişler çekilebilmekte ve gerekirse yeni protez dişler takılmaktadır.

Diş kliniklerinde; diş ünitesi, yüksek ve düşük devirli turlar, diş temizleme aletleri, röntgen cihazları, ölçü ve dolgu malzemeleri bulunmaktadır. Ayrıca muayenehanelerde acil tıbbi müdahaleler için cihazlar ve anestezi dahil diş ve diş etiyle ilgili pek çok ekipman bulunmaktadır.

Diş hastalıklarıyla birlikte estetik için de işlemler yapılabilmektedir. Diş teli taktırmak, zirkonyum, implant diş tedavisi, diş estetiği, gülüş tasarımı bu işlemlerden bazılarıdır. Ayrıca dişin ön yüzeylerine yapıştırılan yaprak porselen laminate veneers işlemi ve diş beyazlatma işlemleri de son zamanlarda popüler olan diş işlemlerinin bazılarıdır.

Diş Hekimi Özellikleri Nelerdir?

Konya Diş Hekimi Sema Koyuncu gibi tüm diş hekimleri beş yıl süreyle eğitim almaktadırlar. Meslekleri gereği genellikle sakin, sabırlı, el ve parmaklarını etkin kullanabilen, dikkatli ve estetik anlayışları yüksek kişilerdir. Diş hekimlerinin iletişim becerileri yüksek olmalıdır; hem hastalar hem de diğer meslektaşları ile profesyonelce konuşabilecek bireyler olmaları gerekmektedir. Ağız içinde detaylı çalışabilecek beceride ve hasta kayıtlarını doğru tutabilecek organizasyon yeteneklerine sahip kişiler olmalıdırlar. Ayrıca doğru teşhis ve tedavi yöntemini belirleyip uygulayabilecek mesleki yeterlilikleri de olmalıdır.

Diş hekimleri uzun süre hem ayakta nem de oturarak çalışabilecek kişiler olmalıdırlar. Bunun yanı sıra özel dikkat isteyen ve uzun süreli tedavilere ihtiyacı olan hastalarla da en iyi şekilde ilgilenebilecek sabrı gösterebilmelidirler.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Porselen Dolguların Avantajları ve Dezavantajları

Porselen Dolgu yöntemi diş eksiliğini tamamlamada kullanılan bir çeşit dolgu yöntemidir. Özellikle amalgam dolgulara göre daha doğal ve daha estetik duran bu dolgu yöntemi gün geçtikçe daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Diğer dolgu yöntemlerine göre biraz daha maliyetli olan bu dolgu çeşidi yaşattığı avantajlar nedeni ile fiyatına rağmen oldukça tercih edilmeye başlanmıştır. İnsanların bu yöntemi tercih etmelerinin başlıca sebebi olarak şüphesiz estetik kaygısı gelmektedir. Bu dolgu çeşidinde diğer dolgu türlerine göre daha az renk değişimi olmakta ve bu durumda insanların yine estetik kaygılar ile bu dolgu çeşidini tercih etmesini sağlamaktadır.

Porselen Dolgular Nasıl Yapılır

Bu dolgu yöntemi için özel bir çaba gerekmemektedir. Diş hekimleri ilk seansta bu uygulamayı yapabilmektedir. Porselen dolgular hijyen ve sağlıklı ağız bakımı için en çok tavsiye edilen dolgu türü olma özelliği taşır.

Porselen Dolgular Avantajları ve Dezavantajları

Bu dolgu çeşidinde diğerlerine nazaran en önemli husus diğer dolgu türlerine göre daha doğal gözükmesidir. Özellikle kompozit dolgulara göre daha uzun ömürlü olmaları sebebi ile tercih edilmektedirler. Porselen Dolgu diş ve diş eti uyumunu kolaylıkla sağlar ve dişin kenar yapısını korur ve bu koruma diğer dolgu türleri ile kıyaslandığında oldukça başarılıdır. Bu dolguyu diğerlerinden öne çıkaran bir diğer özellik ise dolgu uygulanmasında teknolojik kameralar kullanıldığı için uygulanmasında hata payı olmamasıdır.

Konya porselen dolgu uygulamalarında direnç düzeyi diğerleri ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir ve bu durum diş sağlığı için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çay, kahve, sigara ve alkol gibi diş minesine renk veren maddelerden etkilenmemeleri sebebi ile bakımı düzenli yapıldığı takdirde renk kaybetme durumunu yaşamazlar. Bu dolgulara tekrar cilalama işlemi yapılabileceği için nerdeyse ilk günkü hallerini korumaktadırlar. Dolgu yaptıracak kişiler için bir başka artısı ise ağızda varlığının hissedilmemesi olmaktadır. Bu dolgu yönteminin dezavantajı dolgunun kırılması ya da dişte yeni bir çürük oluşması durumunda tedavisi diğer dolgulara göre daha zor olabilmektedir. Bazı durumlarda kırılan ya da çürüyen diş yerine yeni bir dolgu yapılması gerekebilmektedir.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Çocuk Diş Hekimi Hangi Uygulamalarla İlgilenir?

Çocuk diş hekimliği (pedodonti) bebeklerin ve çocukların sağlıklı diş gelişimi ve meydana gelebilecek ağız, diş ve diş eti rahatsızlıklarının tanı ve tedavisini sağlayan bilim dalıdır. Çocuk diş hekimi, bir diğer adıyla pedodontist, diş hekimliği bölümünü bitirdikten sonra çocuklara dair diş gelişimi ve rahatsızlıkları, çocuk psikolojisi, çocuğun gelişimi üzerinde eğitim almış diş doktorudur. Çocuk diş hekimi 0-14 yaş aralığındaki bebek ve çocukların dişlerinin sağlıklı gelişimini takip eder.

Çocuk Diş Hekimi Hangi Uygulamalarla İlgilenir?

Bebeklerin ilk dişinin çıkması ile birlikte aileler bebeklerini çocuk diş hekimine götürmelidir. Çocuk diş hekimi, süt dişleri, çürük dişlerin tedavisi, yaralanma sonucu oluşan kırık dişlerin düzeltilmesi, çene gelişimi ve tedavisi, florür ve fissür koruyucu uygulamaları, düzenli diş temizliği ve diş bakımı ile ilgilenir. Özellikle bebeklerde ön dişlerde başlayarak hızlıca ilerleyen biberon çürüklerine dikkat edilmelidir. Uzun süreli biberon, emzik kullanımı, emzirme ve gıda sonrası ağız ve diş bakımının ihmal edilmesi çürük sayısını hızlıca artırmaktadır.

Çocukların dişlerinde çarpıklık, diş eti sorunları varsa düzgün bir diş dizilimi ile hem estetik görüntü sağlayarak çocuğun psikolojisini hem de oluşabilecek konuşma bozukluklarının (seslerin doğru çıkarılması gibi) engellenmesine yardımcı olur. Diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının neden olduğu ağız kokusu da giderilir. Diş ve diş etlerinde ağrı hisseden, diş kaybından dolayı çiğneme fonksiyonu bozulan çocuklar yeterli bir şekilde beslenemeyeceklerdir. Çocuk diş hekimi bu rahatsızlıkları gidererek çocukların büyüme ve gelişimlerini de destekler.

Çocuk Diş Hekimi Neden Önemlidir?

Bebek ve küçük yaştaki çocukların çocuk diş hekimine götürülmesi yalnızca ağız ve diş sağlıkları için değil, ileriki yaşlarda meydana çıkabilecek dişçi korkusunun engellenmesini ve düzenli olarak diş doktoruna gitme alışkanlığını sağlar. Konya çocuk diş hekimi sadece çocuk diş tedavisi üzerinde uzmanlaştığı için korku yaşayan çocukları özel yöntemlerle sakinleştirerek tedavilerini gerçekleştirir. Muayenehaneleri çocukların ilgisi çekecek şekilde dekore edilmiştir. Engelli ve özel bakım gerektiren çocukların diş tedavilerinde titizlikle davranırlar. Ağız ve diş sağlığındaki en önemli şey erken tanı ve tedavidir. Çocukların fiziksel ve duygusal gelişimi için ilk diş çıkmaya başladığı zaman çocuk diş hekimine gidilmelidir.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Ortodonti ile İlgili Problem Neden ve Nasıl Oluşur?

Ortodontiden bahsedilirken ilk değinilmesi gereken şey en çok hasta başvurusu alan diş hekimliği alanı olduğu gerçeğidir. Ortodonti temel olarak dişlerin şekilleriyle ilgilenen bir alandır demek doğru olacaktır. Günlük hayatta Ortodonti nedir sorusu cevapsız kalabilmektedir. Günlük dilde ifade etmek gerekirse en basit düzeyde diş teli ve benzeri durumlarla ilgilenen alandır. Dişlerdeki yamuklukları tespit etmek, dişlerin çene yapısına verdiği zararı tespit etmek ve bunlara tedavi uygulamak ile yükümlü bir diş hekimliği alanıdır. Ortodonti bu sayılanlar dışında alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi eder. Ortodonti alanı gün geçtikçe ilerlemekte ve kapsadığı durumlar genişlemektedir.

Ortodonti ile İlgili Problem Neden ve Nasıl Oluşur

Ortodonti ile ilgili hastalıklar genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde oluşmaktadır. Ancak ilerleyen yaşlarda da bu problemlerin oluştuğu gözlemlenmektedir. Özellikle bebeklik döneminde uzun süre emzik ve biberon kullanımı ağız ve diş yapısının bozulmasına sebep olabilir. Bunun dışında yine çocukluk döneminde parmak emme ya da ilerleyen dönemlerde tırnak yeme gibi şeyler dahi bozulmalara sebep olabilmekte, tanı ve tedavi gerektirmektedir.

Ortodonti Tedavisi ve Tedavi Seçenekleri

Ortodonti dişlerdeki çarpıklığı tedavi eder ve genellikle insanlar sadece estetik kaygı ile tedaviye başlamak isterler. Dişlerin yamukluğu diş fırçalama dahil her türlü ağız bakımını da zora sokmaktadır. Ancak tabi ki bu durumun önemi estetik kaygıdan ibaret değildir. Diş bozukluklarında ortaya çıkabilen problemlerden bir tanesi çiğneme ve konuşma zorluğudur. Bu durum bunu yaşayanların hayatlarını oldukça zorlaştırmakta ve hayatı çekilmez bir hale getirmektedir.

Konya ortodonti tedavisi olmak isteyenler için ideal yaş 8-14 yaş arasıdır bu yaşlarda uygulanan tedaviler çok daha etkili ve kalıcı olmaktadır ancak tabi ki tedavi her yaş grubunda uygulanabilmektedir. Genç yaşlarda yapılan tedavinin kolaylığının zıttı olarak yetişkin yaşlarda yapılan ortodonti tedavileri oldukça zorlu süreçler gerektirir. Özellikle yetişkinler bu tedavi yöntemine estetik kaygı ile başvurmaktadır. Yetişkin bireylerde genellikle şeffaf teller kullanılarak estetik göz önünde bulundurulur. Yetişkinlerde dişlerin durumu, kişinin yaşı gibi pek çok etmene bağlı farklı tedavi uygulamaları söz konusudur.  Yetişkin hastalarda çene yapısında bozukluk, simetrik bozukluklar gibi durumlarda sadece ortodonti tedavisi yeterli olmayabilmekte ve başka alanlardan destek alınması gerekebilmektedir.