Kategoriler
Blog Yazılarım

Ortodonti Tedavisi Gerekli midir?

Ortodonti tedavisi diş hekimleri tarafından yapılan, uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini kontrol eden, teşhis ve tanısını konulduğu bir diş hekimlik uzmanlık dalıdır.

Ortodonti genellikle alt çenenin önde veya çok geride olması yüzünden ortaya çıkan bozulmaları tedavi etmeye çalışır. Burada uygulanacak tedaviye başlanmadan önce hastanın yaşına bakılarak değerlendirme yapılır. Ortodonti olarak hastalarımızın ergenlik çağında ve alt ve üst çene yapısında bir gerilik söz konusu olması durumunda zamanında ve yerinde müdahaleler ile tedavilerde olumlu sonuçlar almaktayız. Hastalarımız ergenlik döneminden sonra bu durumdan rahatsız olmuş ya da sorun bu yaşlardan sonra fark edilmişse ortodonti tedavisi cerrahi iş birlikleri ile beraber yapılmaktadır.

Ortodonti ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız: https://semakoyuncu.com/

Ortodonti Bozulmalar Nedir?

Hastalarımızın işlevsel bozulmaları farklı sebeplerle olabilmektedir. Örneğin; hasta bebeklik döneminde uzun süre biberon, yalancı emzikler kullanmışsa, tırnak yeme ve parmak emme gibi uzun süren alışkanlıkları varsa ortodonti bozulmalar görülmektedir. Bu durumlarda ailelerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Eğer bu tarz alışkanlıklar varsa ve ağız ve çene yapısında bozulmalar söz konusu ise hemen uzman doktorlarımıza muayene olmalısınız. Ortodonti, hastaların ön muayene işlemi ile herhangi bir ortodonti problemi olup olmadığını kısa sürede sizlere teşhis edebilmektedir.

Ortodonti bozulmalara neden olan başka sebepler ise; dil yapısının normalden büyük olması, çekilen diş boşluklarının ağız içerisinde fazla olması, diş yapısının irili- ufaklı- aralıklı olması gibi durumlar söylenebilir.

Ortodonti Tedavisi Gerekli midir?

Ortodonti uzman hekimleri tarafından açıklanan bilgilere göre sadece estetik kaygılarla değil aynı zamanda ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunların yaşanmaması amacıyla erken yaşlarda mutlaka ortodonti problemi olup olmadığına dair kontrollere gidilmesinde fayda görmektedir. İleride karşımıza çıkabilecek diş eti hastalıklarını erkenden önlemek, çiğneme işlevselliğimizi kaybetmemek, konuşma bozukluğu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak için bireylerin belirli aralıklarla bir ortodonti muayenesi olması gerekir.

Ortodonti konusundan daha fazla bilgi almak, uzman doktorlarımız tarafından muayene olmak için hemen randevu hattımızı arayınız.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Çene cerrahisi ve tedavileri hakkında bilgiler

Çenede eklem rahatsızlıkları adıyla bilinen Temporomandibular eklem hastalıkları, çene ekleminde veya çiğneme kaslarında yaşanmakta olan fonksiyon bozukluğu olarak bilinir.  Çene cerrahisi kliniğimizde bu hizmet sizlere uzman ekibimiz tarafından sunulmaktadır.

Bazı çene cerrahi işlemi gerektiren durumlar şu şekildedir: Sürekli olarak diş sıkmak ya da gıcırdatmak, Duruş bozuklukları, Diş hastalıkları, Çenede oluşan kapanış bozuklukları, Travmalar, Besinleri sürekli taraflı çiğnemek, Tırnak yeme, Çok sıcak ya da çok soğuğa maruz kalmak, Büyük lokma ısırıp çeneyi zorlanma, Sakız çiğneme, Sürekli olarak ağızdan soluk alıp verme,

Çene cerrahisi ve tedavileri hakkında bilgiler

Çene eklemi hastalıklarının belirtileri genel olarak kendini gösterecek şekildedir. Bunlar: Ağız açmada zorluk, yemek çiğneme esnasında ağrı, kulak ve yanaklarda ağrı, kulakta çınlama, boyun ağrısı, eklem ses, çene kitlenmesi ve çenedeki gerginlik hissidir.

Çene Cerrahisi

Çene ameliyatı ile yakından ilgilenen çene cerrahi bölümü belirli uzmanlık gerektiren bir alan olarak bilinir. Çene cerrahi merkezimizde çene cerrahi bölümünde çene ekleminin, dişlerin, ağızda bulunan tüm yumuşak dokuların ve de çene ile ilgili sorunları tedavi etmekteyiz. Çene cerrahide yapılacak tüm cerrahi işlemler, işlemlerin çeşidine ve hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi ile yapmaktayız. Çene ile ilgili bazı problemler bazı zamanlar ağır travmalar sonucunda olabilmektedir. Örnek olarak bir trafik kazası sonucu çene yerinden kayabilir ve de çene estetiği işlemi gerekebilmektedir. Çene cerrahi kliniğimizde bu işlem uygulanarak siz değerli hastalarımızın ihtiyacı olan tedaviyi almaları sağlanmaktadır.

Konya’da büyük bir özenle sunduğumuz çene cerrahisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin! Siz değerli müşterilerimize en kaliteli hizmeti ideal fiyatlarla sağlayan Konya çene cerrahisi firmamıza ulaşıp daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş için Porselen Dolgu mu Kompozit Dolgu Mu?

Kompozit reçine diş dolguları, titanyum, altın, nikel ve bazen gümüşün farklı alaşımlarından oluşur. Bu alaşımlar, belirli bir şekil, boyut ve renk oluşturmak için profesyonel bir kalıpçının rehberliğinde karıştırılır. Bu alaşımların pürüzsüz bir yüzeyi yoktur, bunun yerine kalıplandıkça dişlerin şeklini alırlar. Bu ürünlerde göreceğiniz renk tamamen dişlerinizin rengine göre özelleştirilebilir. Bu ürünler son derece dayanıklıdır ve değiştirilmesi gerekmeden önce uzun yıllar dayanabilir.

Altın, porselen diş dolgusunda kullanılabilecek bir diğer malzemedir. Doğal görünümünüzü geri kazandırmak için altın diş dolgusu yaptırmak istiyorsanız diş hekiminizin sunduğu seçeneklere göz atmalısınız. Gereken altın miktarı, altının rengi, kalınlığı, bileşimi, şekli, cilası ve aşınma direnci miktarı dahil olmak üzere durumunuz için hangi seçeneğin en iyi olacağını belirleyebileceklerdir. Altının dişleriniz için mükemmel bir eşleşme olduğunu bile görebilirsiniz ve diş hekiminiz prosedürde ilerleme olasılığını tartışabilir. Altın aslında doğal görünen bir renk olmasa da, diş hekimi uygulandıktan sonra nasıl görüneceği konusunda size yaklaşık bir fikir verebilir.

Porselen Diş Dolgusu Nedir?

Porselen dolgular uzun yıllardır ortalıkta dolaşmaktadır ancak en son dikkat çeken dolgular porselen kaplamalardır. Adından da anlaşılacağı gibi, porselen kuronlar kişiye özel yapılır ve kırılmış veya çatlamış dişleri kapatmak için tasarlanmıştır. Genellikle geleneksel bir tacı andırmak için yapıldıkları için kapaklar olarak da adlandırılırlar. Diğer dolgulardan farklı olarak, kapaklar kişiye özel yapılır ve bir seferde yalnızca bir dişe uyacak şekilde yapılır. Özel yapım kapaklar oldukları için, azı dişlerine veya kuronlara uyacak şekilde yeniden boyutlandırılabilirler.

Porselen Diş Dolgusu Nedir?

Porselen dolgular, dolgunun dokusu, rengi ve genel görünümü çevredeki dişinkiyle karıştığı için doğal bir görünüm yaratma avantajına sahiptir. Porselen dolgular genellikle doğal diş rengine uygun tonlarda yapılır. Porselen diş dolgusunun üretim ve hazırlık süreci de altın dolgularınkine hemen hemen benzerdir. Porselen kronlar bir dişçi ofisinde saha dışında üretilir ve daha sonra porselen diş dolgunuz dişe kalıcı olarak takılıp yapıştırılırken dişe geçici, kalıcı bir porselen taç konur.

Bu tür dolguların dişinize yerleştirilmesinin en büyük yararlarından biri diş çürümesini önlemeye yardımcı olmasıdır. Ağız kuruluğu veya kişinin ağız hijyeninin yetersiz olması nedeniyle, uygun olmayan tükürük akışı olduğunda çürüme meydana gelebilir. Bir kep, diş çürümesini önlemeye yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur çünkü kaviteyi bakterilerden arındırmak için gerekli olan tükürük akışını engeller. Bakteriler öldükten sonra, vücut fırçalama ve diş ipi ile boşluğu çıkarır.

Porselen Dolgu Nasıl Yapılır?

Porselen veya kompozit reçine dolgular ayrıca beyaz, renkli ve hatta şeffaf olabilir. Bu tip dolgular her ne kadar doğal bir görünüm sağlasa da her hastanın dişlerine göre özel olarak tasarlanabilmektedir. Diş hekimi, mükemmel formun elde edilmesini sağlamak için özel bir kalıp oluşturabilir. Porselen son derece dayanıklıdır ve öğütücüler, öğütücü aletler ve hatta kurşun kalem, tükenmez kalem ve çakmak gibi bazı ev eşyaları gibi lekelere ve diğer hasarlara karşı dayanıklıdır. Tüm avantajları ve düşük maliyeti göz önüne alındığında, bunun neden doğal bir görünüm isteyen ancak kaplama alma zahmetine girmek istemeyen insanlar için popüler bir seçim olduğunu anlamak kolaydır.

Konya diş dolgusu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Bir ortodontist ne iş yapar?

Bir ortodontist ne iş yapar? Sorusu çok fazla kişinin aklına gelmektedir. Bugün ki yazımızda da sizlere bir ortodontistin tam olarak ne iş yaptığını ve hangi tedavileri yaptığını anlatacağız. Estetik diş hekimliğinin her alanında deneyimli bir diş hekimi arıyorsanız, bir ortodontistin sizin için neler yapabileceğine yakından bakmak isteyeceksiniz. Ortodontist, diş hijyeni alanında tam bir derecesini tamamlamış ve diş hekimliği alanında ek eğitim almış kişidir. Ortodontistler yüzün, çenenin ve ısırığın tüm bölgelerine bakım sağlar. Ortodontik diş hekimi, diş ve kemik yapısı söz konusu olduğunda çok fazla beceri ve bilgiye sahiptir.

Bir ortodontist ne iş yapar
Bir ortodontist ne iş yapar

Ortodontist nedir ve ne iş yapar?

Bir ortodontistin sahip olması gereken bir beceri, gerektiğinde bir kişinin değiştirebilmesi için çıkarılabilir hizalayıcılar oluşturma yeteneğidir. Hizalayıcılar yetişkinler ve çocuklar tarafından artık çok fazla dışarı çıkmamaları veya yeterince yakın olmamaları için dişlerini düzeltmek için kullanılabilir. Çıkarılabilir hizalayıcılar kullanarak, kişi cihaz kullanmadan düzgün hizalamayı koruyabilir. Bir ortodontistin görevi, bir bireyin istenen görünümü uzun süre koruyan bir dizi kalıcı cihaz geliştirmesine yardımcı olmaktır.

Ortodonti Eğitimi

Bir ortodontistin eğitimi yaklaşık iki yıl sürer ve ortodonti alanına giren çoğu kişi bir lisans derecesinin yanı sıra bir önlisans derecesi de alabilir. Çoğu zaman bir ortodontistin eğitimi, artikülasyon yüksek lisans programı olarak bilinen şeydir; bu temelde öğrencinin hem resmi sınıf eğitimine hem de klinik eğitime katılma fırsatına sahip olduğu anlamına gelir. Çoğu zaman öğrenciler, kendilerine bir takım aletlerin verileceği diş hekimliği okulunun katına gitmeyi seçerler ve ardından eğitim başlar. Bundan sonra öğrencilerin bir dizi sınava girmeleri ve hangi kolejlerin akredite programlar sunduğunu görmeleri gerekecektir.

Ortodonti eğitiminin ikinci kısmı, ilk kısımdan bile daha zordur. Bu bölüm, diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonraki başvuru süreci ile ilgilidir. Kurs çalışmasını başarıyla tamamladıktan sonra birçok kez onlardan tavsiye mektupları göndermeleri istenecektir. Bu mektupların, bireyin kendileri için doğru seçim olabileceğini düşündüğü okullara gönderilmesi gerekecektir. Buna ek olarak, bazılarının diğerlerinden daha yumuşak olduğu eyaletler ve bölgeler arasında gereksinimler farklılık gösterir.

Potansiyel öğrencilerin tüm diş hekimliği okullarının transfer kredisi kabul etmediğini anlamaları önemlidir. Bir öğrencinin, kredilerin kendi seçtikleri dereceye aktarılmasını sağlamak için gerekli ders çalışmalarını tamamladığından emin olması gerekir. Ek krediler genellikle topluluk kolejleri ve meslek okulları aracılığıyla elde edilebilir. Bir yüksek lisans programına devam etmek isteyen öğrenciler için, yatay geçiş için uygun olmadan önce geleneksel bir üniversitede kredilerinin tamamlanması gerekecektir.

Ortodonti Son Adımı

Son olarak, bir diş hekimliği okulundan mezun olduktan sonra, tam bir ortodontik tedaviden yararlanmak isteyen bir hastanın bir kurul sınavına girmesi gerekecektir. Bu sınav, bir hastanın farklı türdeki oral problemleri anlama ve teşhis etme yeteneğini ölçer. Birey sınavı geçtikten sonra, çalışmak istediği eyalet tarafından yürütülen bir lisans sınavına girmesi gerekecektir. Çoğu eyalette ortodontist olarak lisans alabilmek için bir hastanın diş hekimliği alanında yüksek lisans derecesine sahip olması gerekir, aksi takdirde ortodonti alanında uzmanlık kursu alması gerekir. Ortodontist olmak kariyerlerin en kolayı olmasa da, hayvanları seviyorsanız ve bir lisans programını bitirmek ve lisans sınavını geçmek için sabrınız ve azminiz varsa, ödüllendirici ve kazançlı olabilir.

Aklınıza takılan sorular var ise, Konya Ortodontist olan Sema Koyuncu ile iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler
Blog Yazılarım Konya Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi ne zaman ve nasıl yapılır?

Diş teli tedavisi, dizilişi bozuk olan ve çapraşık yapıdaki dişlerin düzeltilmesi adına uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Dişlerin üzerine uygulanan bu diş telleri uzun süreli olan kullanımda dişlerin muhteşem bir şekilde düzelmesini sağlamaktadır. Diş teli tedavisinin fiyatı ise tedavide kullanılan malzemelere ve diş yapısının bozukluğuna bağlı olarak da değişmektedir. Diş teli tedavisi yani diğer adı ile ortodonti tedavisinin süresi de çoğu zaman merak konusudur. Tedavinin süresi genel olarak ortalama 1 – 1,5 yıl kadar sürmektedir. Kişilerin diş kemik yapısına, dişlerin ortalama hareket hızına ve de çapraşıklık durumuna göre tedavi süreleri 2-3 yıla kadar uzayabilir.   Kliniğimizdeki istatistiklere göre ortalama bir hasta kontrollerine düzenli ve aksatmadan gelmişse ortalama 1 yıl sürdüğünü belirlenmiştir. Tüm bu veriler tahmini dayalı ortalamalardır. Kişinin özel durumlarına göre daima değişiklik gösterir. Kliniğimizde her türlü hastamıza uygun diş teli tedavileri uzman doktorlar tarafından yapılır.

Diş teli tedavisi ne zaman ve nasıl yapılır
Diş teli tedavisi ne zaman ve nasıl yapılır

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli çalışma prensibi; istenen yöne bağlı olarak belli bir süre boyunca sürekli olarak güç uygulama şeklindedir. Güç fazla olursa dişe zarar verebilir. Dişlerin istenilen pozisyonu almaları sürekli ve de hafif bir basınçla sağlanabilir. Dişe yapışan ve de braket adındaki dişlerin üzerlerinde tellerin geçebileceği delik bulunan bir aparat takılır. Braketler dişlere yapışık olmaları sebebi ile   24 saat tedaviye katkı sağlar. Braketler dişi doğru yöne çekmeye yarayan kulplar da denilebilir. Braketlere tutturulan teller olması gereken duruma dönmeleri için dişlere belirli bir güç uygular. Böylelikle zaman içinde dişler istenilen doğru konuma getirilir.

Diş teli tedavisi yapılmasının nedeni dişleri kemik içinde hareket etmelerini sağlayıp düzeltmektir.  Bu hareketlerin birkaç gün içinde sonuç vermesi mümkün değildir. Dişlerin kemik içerisinde ayda 1 veya ayda 2 mm kadar hareket etmesi mümkündür. Tedavinin bazı aşamalarında hastaların elastik ajanlar yani lastikler kullanması istenebilir. Bunlar kişinin kendince her gün değiştirebileceği kolay takılan basit lastiklerdir. Dişlerin istenilen seviyeye yönlendirilmesine çok yardımcı olurlar.

Diş teli tedavisi ne zaman yapılır?

Uluslararası Ortodonti Birliği‘nin tavsiyesi olan 7 yaş grubu bütün çocukların bir ortodontik kontrolden geçmesidir. Böylece gelişim sorunları erken belirlenebilir ve hızlıca tedavi edilebilir. Diş teli tedavileri genel olarak 10- 12 yaştan önce başlanması önerilmez.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Çocuklar Hangi Sıklıkla Diş Hekimine Götürülmelidir?

Çocuk diş tedavisi, doğumdan ergenlik döneminin sonuna kadar 0-15 yaş arasındaki bireylerin diş ve ağız sağlığına yönelik koruyucu uygulamalar gerçekleştirmek, ortaya çıkabilecek çeşitli problemleri önlemek, var olan hastalıkların kısa zamanda tanısını koymak ve ilerlemeden tedavisini gerçekleştirmek amacıyla gerçekleştirilen tıbbı hizmetlerdir. Diş hekimliğinin bir alanı olan bu tedavi uygulamaları Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) adı altına gerçekleştirilmektedir. Bu bölümde;

 • Diş çürümesini önleyici uygulamalar,
 • Sürekli ve çürük süt dişlerinin tedavisi ve restorasyonları,
 • Tedavisi mümkün olmayan dişlerin çekimi,
 • Erken dönemde diş kaybı yaşanması durumunda ortaya çıkacak rahatsızlıkları önlemek için çeşitli apareyler kullanarak diş dizisinin düzgün olmasını sağlamak,
 • Bir travma durumunda diş ve destek dokularda yaralanma olduğunda erken dönemde tanı ve tedavi uygulamaları gerçekleştirmek,
 • Koruyucu ve önleyici ortodontik tedavileri uygulamak,
 • Çocuk ve genç bireylerde görülen diş eti rahatsızlıklarının tanısını, tedavisini ve takibini gerçekleştiren uygulamalar yapmak.

Çocuklar Hangi Sıklıkla Diş Hekimine Götürülmelidir?

Çocukların çürük risk durumuna göre 3 ya da 6 ayda bir diş hekimine kontrole götürülmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu aralıklarda yapılan Konya çocuk diş tedavisi sayesinde çocukların yetişkin bir birey olduklarında ağız ve diş sağlığı ile ilgili yaşayacakları problemler minimum düzeylerde seyredecektir.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Çocukların Beslenmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bir bireyin diş gelişimi anne karnında başlamakta ve ergenlik dönemine kadar sürmektedir. Bu nedenle 0-15 yaş aralığındaki çocukların dişlerini korumak amacı ile yapılan uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmek diş sağlığı açısından önemlidir. Bu dönemde dişleri aşındırdığı için gazlı içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca çay ve kahve gibi içeceklerin diş yapısının sararmasına neden olduğu için fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Yine diş minesine zarar vererek dişleri çürüteceği için şekerli gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir.

Bu dönemde meyvelerin ısırılarak tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü havuç, elma, armut gibi sert meyvelerin ısırılarak tüketilmesi diş etlerini güçlendirirken ayrıca dişlerin mekanik temizlenmesi sağlamaktadır. Yiyecek tüketiminden sonra ise su içilmesine de özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş Muayenesi Hangi Sıklıklar İle Yapılmalıdır?

Diş muayenesi faaliyetleri, diş eti, diş ve ağız sağlığının detaylı bir şekilde kontrolden geçirilmesi amacı ile diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmekte olan işlemlere denilmektedir. Olası problemlerin tespit edilmesi, hastanın ihtiyaçlarının belirlenmesi ve tedavi planının yapılması için mutlaka bir diş muayenesi yapılması şarttır. Sindirim sisteminin başı olan ağız ve gıda çeşitleriyle iç içe olan ağız içi, mikroorganizma üremesi için son derece elverişli koşullara sahip olmaktadır. Bu sebeple de diş ve ağız temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Diş ve ağız temizliğinin ihmal edilmesi durumu ya da farklı sebeplerden dolayı meydana gelen sorunlar, diş eti ile dişlerde oluşacak problemleri de beraberinde getirecektir. Bu durumda diş muayenesi ile rahatsızlıklara sebep olan faktörlerin tespit edilmesi sağlanmaktadır. Kimi zaman muayeneyle beraber farklı tetkiklerin de yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Diş Muayenesi Hangi Sıklıklar İle Yapılmalıdır?

Diş muayenesi sağlıklı bir diş eti ve diş yapısına sahip olabilmek adına düzenli olarak talep edilmelidir. Diş muayenesi sıklığı için en doğru olan periyod 6 aydır. Herhangi bir diş ya da diş eti problemi yaşamıyor iseniz bile 6 ayda bir muayeneye giderek olası sorunları erken fark edebilir ve kısa sürede tedavi olabilirsiniz.

Yetişkinler için olduğu gibi çocuklar için de, kalıcı dişlere sahip oldukları süreçten itibaren, düzenli diş muayenesi görmeleri önemlidir. Kalıcı dişlere sahip olma süreci, 6 ile 8 yaşlarına tekabül etmektedir. Diş ve diş eti sorunlarının ciddileşmeden tedavi edilmesi, kişilerin tedavi sürecinin daha rahat geçmesi açısından önem taşımaktadır.

Diş Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak diş muayenesi sırasında yaşanılan problemler diş hekimine bildirilmelidir. Ayrıca kullanılan herhangi bir ilaç varsa da hekime bilgi verilmesi gerekir. Daha başka olarak, eğer sigara kullanıyorsanız ya da herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, bu gibi durumların da muayene öncesi beldirilmesi önemlidir. Konya diş muayenesi için şimdi Sema Koyuncu ile iletişime geçin.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Porselen diş dolgusu diş eksikliğini tamamlamak için kullanılmakta olan bir yöntemdir. Teknolojinin günden güne gelişmesi ile beraber cerec adı verilen bir yöntem ile restorasyon yapılmaktadır.  Kron uygulaması gereken ve madde kaybına uğramış ve gerektiren konularda sağlıklı olan dişin korunması amacı ile uygulanan bir dolgu tedavisidir. Amalgam olan dolgulara bakılarak daha kullanışlı ve daha estetiktir. Diş formuna ve rengine bağlı olarak yapılan porselen diş dolgusu dişin doğal yapısını ve görünümünü korumaktadır. Bu sebeple avantajlı bir yöntemdir. Azı dişlerde uygulanmaktadır. Cerec modeli ile yapılmış dolgular, geleneksel yöntemlere oranla %47 daha başarılıdır.

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Ağız içerisinde fazla miktarda diş kaybı yaşamış olan hastalar için ideal olmaktadır. Porselen diş dolgusu yapılırken ilk olarak diş hekimi dişleri muayene etmektedir. Bu aşamada dişlerin porselen dolgu ile uyumlu olup olmaması önem taşımaktadır. Uygun olan hastalarda dişte bir boşluk hazırlanmaktadır. Boşluk porselen dolguya uygun olan şekilde ayarlanmaktadır.

Daha sonra oluşturulan boşlukların ölçüsü alınmaktadır. Alınmış olan ölçü laboratuvara gönderilmektedir. Ölçülere göre de dolgu hazırlığı yapılmaktadır. Bu işlemlerin tamamı ilk seansta yapılmaktadır. İkinci seansta hazırlanmış porselen dolgular hastaya uygulanmaktadır. Porselen dolgu oldukça dayanıklıdır. İşlem sonrasında hastalar normal hayatına hemen dönebilmektedir.

Porselen Diş Dolgusu Faydaları Nelerdir?

Porselen diş dolgusu diş aralarında bulunan boşlukların giderilmesi için ve diş kırıkları için hastalarda tercih edilen bir işlemdir. Porselen diş dolgularının faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Oldukça hızlı olan bir işlemdir. İki seans içerisinde tamamlanmaktadır. Vakit kaybı olmaz.
 • Diş ve diş etine uyum büyük ölçüde sağlanmaktadır.
 • Bu porselen diş dolgusu işlemi uygulanırken dijital kameralar kullanılmaktadır. Bu sebeple hata payı bulunmamaktadır.
 • Çay, kahve ve sigara gibi renk vermekte olan şeylerden etkilenmemektedir.
 • Tekrardan cilalama işlemi yapılabilmektedir.
Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş Hekimi Hizmetleri Nelerdir?

İnsan yüzündeki en dikkat çeken yerlerden biri dişlerdir. Her insan için büyük öneme sahip olan diş sağlığı bozulduğunda hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrolü altında olmak önemlidir. Dönemsel kontroller ileride yaşanacak büyük problemleri önlemektedir.

Diş Hekimi Hizmetleri Nelerdir?

Diş hekimi; diş, diş eti, çene, ağız boşluğu dahil ağız ile ilgili tüm tanı ve tedavi işlemlerini yapan meslek dalıdır. Diş hekimleri hastanın şikayetleri doğrultusunda muayene ederek gerekirse röntgen vb. İşlemler sonrası hastalık tanısı koyarak bu durumun tedavisi ile ilgilenmektedir. Diş hekimi hizmetleri içerisinde tedavisi mümkün olan dişler dolgu, tel, ilaç tedavisi ya da ameliyat ile sağlığına kavuşturulabilir. Tedavisi mümkün olmayan diş hastalıkları için ise dişler çekilebilmekte ve gerekirse yeni protez dişler takılmaktadır.

Diş kliniklerinde; diş ünitesi, yüksek ve düşük devirli turlar, diş temizleme aletleri, röntgen cihazları, ölçü ve dolgu malzemeleri bulunmaktadır. Ayrıca muayenehanelerde acil tıbbi müdahaleler için cihazlar ve anestezi dahil diş ve diş etiyle ilgili pek çok ekipman bulunmaktadır.

Diş hastalıklarıyla birlikte estetik için de işlemler yapılabilmektedir. Diş teli taktırmak, zirkonyum, implant diş tedavisi, diş estetiği, gülüş tasarımı bu işlemlerden bazılarıdır. Ayrıca dişin ön yüzeylerine yapıştırılan yaprak porselen laminate veneers işlemi ve diş beyazlatma işlemleri de son zamanlarda popüler olan diş işlemlerinin bazılarıdır.

Diş Hekimi Özellikleri Nelerdir?

Konya Diş Hekimi Sema Koyuncu gibi tüm diş hekimleri beş yıl süreyle eğitim almaktadırlar. Meslekleri gereği genellikle sakin, sabırlı, el ve parmaklarını etkin kullanabilen, dikkatli ve estetik anlayışları yüksek kişilerdir. Diş hekimlerinin iletişim becerileri yüksek olmalıdır; hem hastalar hem de diğer meslektaşları ile profesyonelce konuşabilecek bireyler olmaları gerekmektedir. Ağız içinde detaylı çalışabilecek beceride ve hasta kayıtlarını doğru tutabilecek organizasyon yeteneklerine sahip kişiler olmalıdırlar. Ayrıca doğru teşhis ve tedavi yöntemini belirleyip uygulayabilecek mesleki yeterlilikleri de olmalıdır.

Diş hekimleri uzun süre hem ayakta nem de oturarak çalışabilecek kişiler olmalıdırlar. Bunun yanı sıra özel dikkat isteyen ve uzun süreli tedavilere ihtiyacı olan hastalarla da en iyi şekilde ilgilenebilecek sabrı gösterebilmelidirler.

Kategoriler
Blog Yazılarım

Porselen Dolguların Avantajları ve Dezavantajları

Porselen Dolgu yöntemi diş eksiliğini tamamlamada kullanılan bir çeşit dolgu yöntemidir. Özellikle amalgam dolgulara göre daha doğal ve daha estetik duran bu dolgu yöntemi gün geçtikçe daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Diğer dolgu yöntemlerine göre biraz daha maliyetli olan bu dolgu çeşidi yaşattığı avantajlar nedeni ile fiyatına rağmen oldukça tercih edilmeye başlanmıştır. İnsanların bu yöntemi tercih etmelerinin başlıca sebebi olarak şüphesiz estetik kaygısı gelmektedir. Bu dolgu çeşidinde diğer dolgu türlerine göre daha az renk değişimi olmakta ve bu durumda insanların yine estetik kaygılar ile bu dolgu çeşidini tercih etmesini sağlamaktadır.

Porselen Dolgular Nasıl Yapılır

Bu dolgu yöntemi için özel bir çaba gerekmemektedir. Diş hekimleri ilk seansta bu uygulamayı yapabilmektedir. Porselen dolgular hijyen ve sağlıklı ağız bakımı için en çok tavsiye edilen dolgu türü olma özelliği taşır.

Porselen Dolgular Avantajları ve Dezavantajları

Bu dolgu çeşidinde diğerlerine nazaran en önemli husus diğer dolgu türlerine göre daha doğal gözükmesidir. Özellikle kompozit dolgulara göre daha uzun ömürlü olmaları sebebi ile tercih edilmektedirler. Porselen Dolgu diş ve diş eti uyumunu kolaylıkla sağlar ve dişin kenar yapısını korur ve bu koruma diğer dolgu türleri ile kıyaslandığında oldukça başarılıdır. Bu dolguyu diğerlerinden öne çıkaran bir diğer özellik ise dolgu uygulanmasında teknolojik kameralar kullanıldığı için uygulanmasında hata payı olmamasıdır.

Konya porselen dolgu uygulamalarında direnç düzeyi diğerleri ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir ve bu durum diş sağlığı için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çay, kahve, sigara ve alkol gibi diş minesine renk veren maddelerden etkilenmemeleri sebebi ile bakımı düzenli yapıldığı takdirde renk kaybetme durumunu yaşamazlar. Bu dolgulara tekrar cilalama işlemi yapılabileceği için nerdeyse ilk günkü hallerini korumaktadırlar. Dolgu yaptıracak kişiler için bir başka artısı ise ağızda varlığının hissedilmemesi olmaktadır. Bu dolgu yönteminin dezavantajı dolgunun kırılması ya da dişte yeni bir çürük oluşması durumunda tedavisi diğer dolgulara göre daha zor olabilmektedir. Bazı durumlarda kırılan ya da çürüyen diş yerine yeni bir dolgu yapılması gerekebilmektedir.