Kategoriler
Blog Yazılarım

Porselen Dolguların Avantajları ve Dezavantajları

Porselen Dolgu yöntemi diş eksiliğini tamamlamada kullanılan bir çeşit dolgu yöntemidir. Özellikle amalgam dolgulara göre daha doğal ve daha estetik duran bu dolgu yöntemi gün geçtikçe daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Diğer dolgu yöntemlerine göre biraz daha maliyetli olan bu dolgu çeşidi yaşattığı avantajlar nedeni ile fiyatına rağmen oldukça tercih edilmeye başlanmıştır. İnsanların bu yöntemi tercih etmelerinin başlıca sebebi olarak şüphesiz estetik kaygısı gelmektedir. Bu dolgu çeşidinde diğer dolgu türlerine göre daha az renk değişimi olmakta ve bu durumda insanların yine estetik kaygılar ile bu dolgu çeşidini tercih etmesini sağlamaktadır.

Porselen Dolgular Nasıl Yapılır

Bu dolgu yöntemi için özel bir çaba gerekmemektedir. Diş hekimleri ilk seansta bu uygulamayı yapabilmektedir. Porselen dolgular hijyen ve sağlıklı ağız bakımı için en çok tavsiye edilen dolgu türü olma özelliği taşır.

Porselen Dolgular Avantajları ve Dezavantajları

Bu dolgu çeşidinde diğerlerine nazaran en önemli husus diğer dolgu türlerine göre daha doğal gözükmesidir. Özellikle kompozit dolgulara göre daha uzun ömürlü olmaları sebebi ile tercih edilmektedirler. Porselen Dolgu diş ve diş eti uyumunu kolaylıkla sağlar ve dişin kenar yapısını korur ve bu koruma diğer dolgu türleri ile kıyaslandığında oldukça başarılıdır. Bu dolguyu diğerlerinden öne çıkaran bir diğer özellik ise dolgu uygulanmasında teknolojik kameralar kullanıldığı için uygulanmasında hata payı olmamasıdır.

Konya porselen dolgu uygulamalarında direnç düzeyi diğerleri ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir ve bu durum diş sağlığı için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çay, kahve, sigara ve alkol gibi diş minesine renk veren maddelerden etkilenmemeleri sebebi ile bakımı düzenli yapıldığı takdirde renk kaybetme durumunu yaşamazlar. Bu dolgulara tekrar cilalama işlemi yapılabileceği için nerdeyse ilk günkü hallerini korumaktadırlar. Dolgu yaptıracak kişiler için bir başka artısı ise ağızda varlığının hissedilmemesi olmaktadır. Bu dolgu yönteminin dezavantajı dolgunun kırılması ya da dişte yeni bir çürük oluşması durumunda tedavisi diğer dolgulara göre daha zor olabilmektedir. Bazı durumlarda kırılan ya da çürüyen diş yerine yeni bir dolgu yapılması gerekebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.