Kategoriler
Blog Yazılarım

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Porselen diş dolgusu diş eksikliğini tamamlamak için kullanılmakta olan bir yöntemdir. Teknolojinin günden güne gelişmesi ile beraber cerec adı verilen bir yöntem ile restorasyon yapılmaktadır.  Kron uygulaması gereken ve madde kaybına uğramış ve gerektiren konularda sağlıklı olan dişin korunması amacı ile uygulanan bir dolgu tedavisidir. Amalgam olan dolgulara bakılarak daha kullanışlı ve daha estetiktir. Diş formuna ve rengine bağlı olarak yapılan porselen diş dolgusu dişin doğal yapısını ve görünümünü korumaktadır. Bu sebeple avantajlı bir yöntemdir. Azı dişlerde uygulanmaktadır. Cerec modeli ile yapılmış dolgular, geleneksel yöntemlere oranla %47 daha başarılıdır.

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Ağız içerisinde fazla miktarda diş kaybı yaşamış olan hastalar için ideal olmaktadır. Porselen diş dolgusu yapılırken ilk olarak diş hekimi dişleri muayene etmektedir. Bu aşamada dişlerin porselen dolgu ile uyumlu olup olmaması önem taşımaktadır. Uygun olan hastalarda dişte bir boşluk hazırlanmaktadır. Boşluk porselen dolguya uygun olan şekilde ayarlanmaktadır.

Daha sonra oluşturulan boşlukların ölçüsü alınmaktadır. Alınmış olan ölçü laboratuvara gönderilmektedir. Ölçülere göre de dolgu hazırlığı yapılmaktadır. Bu işlemlerin tamamı ilk seansta yapılmaktadır. İkinci seansta hazırlanmış porselen dolgular hastaya uygulanmaktadır. Porselen dolgu oldukça dayanıklıdır. İşlem sonrasında hastalar normal hayatına hemen dönebilmektedir.

Porselen Diş Dolgusu Faydaları Nelerdir?

Porselen diş dolgusu diş aralarında bulunan boşlukların giderilmesi için ve diş kırıkları için hastalarda tercih edilen bir işlemdir. Porselen diş dolgularının faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Oldukça hızlı olan bir işlemdir. İki seans içerisinde tamamlanmaktadır. Vakit kaybı olmaz.
  • Diş ve diş etine uyum büyük ölçüde sağlanmaktadır.
  • Bu porselen diş dolgusu işlemi uygulanırken dijital kameralar kullanılmaktadır. Bu sebeple hata payı bulunmamaktadır.
  • Çay, kahve ve sigara gibi renk vermekte olan şeylerden etkilenmemektedir.
  • Tekrardan cilalama işlemi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.