Kategoriler
Blog Yazılarım

Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır ve Kimler İçin Uygundur?

Diş hekimliği diş düzensizlikleri dalına verilen ad ortodonti. Ortodontist kelimesi ise bu alanda uzmanlık seviyesine ulaşan hekimlere verilen unvandır. Bu hizmeti vermek için diş hekimliği fakültesini bitirmiş olmak gereklidir. Mezun olduktan sonra bu alanda uzmanlık yapmış olması gerekmektedir. Uzmanlık aşamasında diş ve diş hareketleri ile ilgili bütün gerekli olan bilgiler öğrenilmelidir. Ortodontist tanımlaması uzmanlığı olamayan hekimler için kullanılamaz. Ortodonti sorunları farkı sebeplerden dolayı oluşabilir. Kişinin çocukluğunda süt dişlerinin değişmesi aşamasında gereken bakımların yapılmamış olması bu sebeplerin başında yer alır. Diş düzenini ile ilgili genetik sebepler ise başka bir nedendir. Bozuk diş yapısı kişiye ailesinden geçebilmektedir. Kulak burun ve boğa bölgelerinde meydana gelen sorunlar da dişlerde yapı bozukluğuna ve çene kemiğinde olumsuz durumlara yol açabilir. Parmağın emilmesi, emziğin fazla kullanılması sert bir cismin ısırılması gibi nedenlerde dişlerin yapısında bozulmalara yol açabilir. Ortodonti uzmanı var mı gibi soruları merak eden kişiler kliniğimizden yardım alabilirler.

konya ortodonti konya ortodontist

Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır ve Kimler İçin Uygundur?

Ortodonti tedavisi iki yönlü olarak hastalar için oldukça önemlidir. Kişilerde diş yapısının düzgün olmaması sağlık açısında problemler yaşanmasına sebep olabilir. Dişlerin bozuk olması kişilerde konuşma, yemek yeme, gülmek gibi gayet doğal davranışlarda bile sorunlar yaşatabilir. Diş düzensizliği Kişilerin sosyal hayatını da olumsuz etkileyebilir. Bu sorunların daha ötesinde sorunlarla da karşılaşılabilir. Dişlerin güzel temizlenmemesi, çiğneme eyleminin tam olarak gerçekleştirilememesi gibi durumlar, çene kemiğine ve diş etine fazla baskı yapar ve bu baskı zamanla daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sorunlar ilerde diş kayıpları ve diş çürümeleri meydana getirebilir. Ortodonti tedavisi esnasında ihtiyaç olması halinde birkaç dal beraber çalışabilir. Kulak burun boğaz gibi sorunlarda bu alanda uzman hekim ile birlikte çalışılması gerekebilmektedir.

Tedavi ilerlerken diğer diş hekimlerinden de yarım alınabilmektedir. Konya ortodonti uzmanı olan Sema Koyuncu ve kliniğimizde bulunan birçok cerrah bu gibi durumlarda birlikte hareket ederek hastanın sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Eğer diş bozukluğu yaşıyorsanız sizde kliniğimizden randevu alarak sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.