Kategoriler
Blog Yazılarım

Ortodonti Tedavisi Gerekli midir?

Ortodonti tedavisi diş hekimleri tarafından yapılan, uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini kontrol eden, teşhis ve tanısını konulduğu bir diş hekimlik uzmanlık dalıdır.

Ortodonti genellikle alt çenenin önde veya çok geride olması yüzünden ortaya çıkan bozulmaları tedavi etmeye çalışır. Burada uygulanacak tedaviye başlanmadan önce hastanın yaşına bakılarak değerlendirme yapılır. Ortodonti olarak hastalarımızın ergenlik çağında ve alt ve üst çene yapısında bir gerilik söz konusu olması durumunda zamanında ve yerinde müdahaleler ile tedavilerde olumlu sonuçlar almaktayız. Hastalarımız ergenlik döneminden sonra bu durumdan rahatsız olmuş ya da sorun bu yaşlardan sonra fark edilmişse ortodonti tedavisi cerrahi iş birlikleri ile beraber yapılmaktadır.

Ortodonti ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız: https://semakoyuncu.com/

Ortodonti Bozulmalar Nedir?

Hastalarımızın işlevsel bozulmaları farklı sebeplerle olabilmektedir. Örneğin; hasta bebeklik döneminde uzun süre biberon, yalancı emzikler kullanmışsa, tırnak yeme ve parmak emme gibi uzun süren alışkanlıkları varsa ortodonti bozulmalar görülmektedir. Bu durumlarda ailelerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Eğer bu tarz alışkanlıklar varsa ve ağız ve çene yapısında bozulmalar söz konusu ise hemen uzman doktorlarımıza muayene olmalısınız. Ortodonti, hastaların ön muayene işlemi ile herhangi bir ortodonti problemi olup olmadığını kısa sürede sizlere teşhis edebilmektedir.

Ortodonti bozulmalara neden olan başka sebepler ise; dil yapısının normalden büyük olması, çekilen diş boşluklarının ağız içerisinde fazla olması, diş yapısının irili- ufaklı- aralıklı olması gibi durumlar söylenebilir.

Ortodonti Tedavisi Gerekli midir?

Ortodonti uzman hekimleri tarafından açıklanan bilgilere göre sadece estetik kaygılarla değil aynı zamanda ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunların yaşanmaması amacıyla erken yaşlarda mutlaka ortodonti problemi olup olmadığına dair kontrollere gidilmesinde fayda görmektedir. İleride karşımıza çıkabilecek diş eti hastalıklarını erkenden önlemek, çiğneme işlevselliğimizi kaybetmemek, konuşma bozukluğu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak için bireylerin belirli aralıklarla bir ortodonti muayenesi olması gerekir.

Ortodonti konusundan daha fazla bilgi almak, uzman doktorlarımız tarafından muayene olmak için hemen randevu hattımızı arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.