Kategoriler
Blog Yazılarım

Ortodonti ile İlgili Problem Neden ve Nasıl Oluşur?

Ortodontiden bahsedilirken ilk değinilmesi gereken şey en çok hasta başvurusu alan diş hekimliği alanı olduğu gerçeğidir. Ortodonti temel olarak dişlerin şekilleriyle ilgilenen bir alandır demek doğru olacaktır. Günlük hayatta Ortodonti nedir sorusu cevapsız kalabilmektedir. Günlük dilde ifade etmek gerekirse en basit düzeyde diş teli ve benzeri durumlarla ilgilenen alandır. Dişlerdeki yamuklukları tespit etmek, dişlerin çene yapısına verdiği zararı tespit etmek ve bunlara tedavi uygulamak ile yükümlü bir diş hekimliği alanıdır. Ortodonti bu sayılanlar dışında alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi eder. Ortodonti alanı gün geçtikçe ilerlemekte ve kapsadığı durumlar genişlemektedir.

Ortodonti ile İlgili Problem Neden ve Nasıl Oluşur

Ortodonti ile ilgili hastalıklar genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde oluşmaktadır. Ancak ilerleyen yaşlarda da bu problemlerin oluştuğu gözlemlenmektedir. Özellikle bebeklik döneminde uzun süre emzik ve biberon kullanımı ağız ve diş yapısının bozulmasına sebep olabilir. Bunun dışında yine çocukluk döneminde parmak emme ya da ilerleyen dönemlerde tırnak yeme gibi şeyler dahi bozulmalara sebep olabilmekte, tanı ve tedavi gerektirmektedir.

Ortodonti Tedavisi ve Tedavi Seçenekleri

Ortodonti dişlerdeki çarpıklığı tedavi eder ve genellikle insanlar sadece estetik kaygı ile tedaviye başlamak isterler. Dişlerin yamukluğu diş fırçalama dahil her türlü ağız bakımını da zora sokmaktadır. Ancak tabi ki bu durumun önemi estetik kaygıdan ibaret değildir. Diş bozukluklarında ortaya çıkabilen problemlerden bir tanesi çiğneme ve konuşma zorluğudur. Bu durum bunu yaşayanların hayatlarını oldukça zorlaştırmakta ve hayatı çekilmez bir hale getirmektedir.

Konya ortodonti tedavisi olmak isteyenler için ideal yaş 8-14 yaş arasıdır bu yaşlarda uygulanan tedaviler çok daha etkili ve kalıcı olmaktadır ancak tabi ki tedavi her yaş grubunda uygulanabilmektedir. Genç yaşlarda yapılan tedavinin kolaylığının zıttı olarak yetişkin yaşlarda yapılan ortodonti tedavileri oldukça zorlu süreçler gerektirir. Özellikle yetişkinler bu tedavi yöntemine estetik kaygı ile başvurmaktadır. Yetişkin bireylerde genellikle şeffaf teller kullanılarak estetik göz önünde bulundurulur. Yetişkinlerde dişlerin durumu, kişinin yaşı gibi pek çok etmene bağlı farklı tedavi uygulamaları söz konusudur.  Yetişkin hastalarda çene yapısında bozukluk, simetrik bozukluklar gibi durumlarda sadece ortodonti tedavisi yeterli olmayabilmekte ve başka alanlardan destek alınması gerekebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.