Kategoriler
Blog Yazılarım

Ortodonti (Diş Teli, Yamuk Diş, Çapraşık Diş) Tedavilerinin Süreci

Ortodonti yüzdeki ve dişlerdeki düzensizliklerin teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliğine ait ayrı bir daldır. Dişlerin büyüklükleri çene ve yüz ile orantılı olmadığı zaman dişler çapraşık bir şekilde büyür ve diş teli tedavisine ihtiyaç duyar. Ortodonti tedavisi de bu noktada devreye girer. Kliniğimiz uzman ortodontist ve diş hekimleriyle hastaların dişleriyle ilgili bütün ihtiyaçlarını karşılar.

Hastanın çenesinin normalden geride ya da ileride olması, iskelet yapısından ötürü oluşmuş bozukluklar, hastanın çene yapısının uyum göstermemesi gibi sebepler ortodonti tedavisinin uygulanmasını zorunlu kılar. Dişlerin olması gereken dizime ulaşmaları için hastaya diş teli tedavisi uygulanır.

Ortodonti (Diş Teli, Yamuk Diş, Çapraşık Diş) Tedavilerinin Süreci
Ortodonti (Diş Teli, Yamuk Diş, Çapraşık Diş) Tedavilerinin Süreci

Ortodonti Tedavi Süreci

Ortodonti tedavisi birden fazla adımdan oluşur. Ortodonti tedaviler yapan kliniğimizde, uzman Konya ortodontist Sema Koyuncu hastaların dişlerini inceler. Hastanın uyumsuzluk, çapraşıklık ya da sıkışıklık problemlerinden hangisine ya da hangilerine sahip olduğu tespit edilir, problemin büyüklüğü incelenir ve bu konuda hastaya bilgi verilir. Daha sonra hastanın tedavisi için nasıl bir tedavi yönteminin izlenmesi gerektiği hastaya anlatılır.

İkinci adım hazırlık adımıdır. Bu adımda hastanın eğer varsa dişlerindeki çürükler tedavi edilir. Diş teli tedavisinin işe yarayabilmesi için ağız hijyeni oldukça önemlidir. Dolayısıyla tel tedavisine geçilmeden önce dişlerin çürüklerden ve plaklardan arındırılması gerekir. Ağız bakımı ve hijyeni kusursuzca sağlandıktan sonra hazırlık aşaması bitmiş olur.

Daha sonra planlama aşaması gelir. Bu aşamada ortodontist hastayla birlikte, hastaya en uygun tedavi yöntemini bulmaya çalışırlar. Herkesin ağız, diş ve çene yapısı birbirinden farklı olduğu için tedavilerin de hastaya uygun olması gerekir. Diş telinin takılması sırasında farklı yöntemler kullanılır. Bunlardan en sık kullanılanı dişlere braketlerin yapıştırılması ve arkalarından tellerin geçirilmesi şeklindedir. Daha sonra tellere lastikler takılır.

Tedavi Sürecindeki Rahatsızlıklar

Diş teli tedavisi sürecinde ağıza takılan aparatlar ilk günlerde sürekli olmasa da sık sık hastaları alışana kadar rahatsız edecektir. Bu sürecin pürüzsüz geçebilmesi için uzman ortodontistlerimiz hastalarına gerekli tavsiyeleri ve bakım önerilerini verecektir. Tedavinin sona ereceği zaman Dentova kliniğimizdeki ortodontistlerimiz diş tellerini takarken gösterdikleri aynı özeni teller çıkarken de göstermektedir. Kliniğimizi tercih ederek tedavi sürecinizin mümkün olan en acısız şekilde geçeceğine emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.