Konya Diş Çürüğü Tedavisi - Restoratif Diş Tedavisi

Konya Diş Çürüğü Tedavisi - Restoratif Diş Tedavisi
Konya Diş Çürüğü Tedavisi - Restoratif Diş Tedavisi

Konya Diş Çürüğü Tedavisi

Dişler aşınma, fazla tatlı şeyler yeme ve yetersiz bakım yüzünden çürüyebilmektedir. Çürüyen dişlerin tedavi yapılmaz ise ileriki zamanlarda dişin yapısı zayıflayacak ve diş kırılacaktır. Çürük dışında bazı sebeplerden ötürü de dişler kırılabilmektedir. Bu gibi problemlerin tedavisi konya restoratif diş tedavisi olarak geçmektedir. Bu tedavi ile dişin eski işlevi ve estetik görüntüsünün geri kazanması amaçlanmaktadır.

Konya Diş Çürüğü Tedavisi - Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Restoratif diş tedavisi diş çürüklerini de kapsamaktadır. Diş çürüklerinde ve kırıklarının tedavisi için kullanılan birkaç tane yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler dişin hasar derecesine göre değişmektedir. Dişte az bir çürüme görülen hastalarımızda ilk olarak çürüğü temizleyip daha sonra oraya dolgu yapmaktayız. Böylece diş çürüğü sorununu ortadan kaldırmaktayız. İlerlemiş olan diş çürüklerinde ise kanal tedavisi yöntemini kullanmaktayız. Çürüklerin derecesine ve ilerlemesine göre tedavi şekline karar vermekteyiz. Diş çürüğünün çok ilerlemesi hem dişin kaybedilmesine hem de çürük dişin yanındaki dişleri de çürütmeye neden olabilmektedir. Bu yüzden vakit kaybedilmeden ilk çürük görüldüğünde diş hekimine gelinmelidir.

Konya Diş Çürüğü Tedavisi - Restoratif Diş Tedavisi

Konya Diş Kırığı Tedavisi - Restoratif Diş Tedavisi

Restoratif diş tedavisi içerisinde diş kırıklarının tedavisi de yer almaktadır. Dişler bazı nedenlerden dolayı kırılabilmektedir. Kırılan diş özellikle ağzın ön kısmında yer alıyor ise bu estetik görünümün bozulmasına neden olacaktır. Kırık dişler için tedavi yöntemleri çeşitlidir. Kırıkların türlerine göre bu tedavilere karar vermekteyiz. Kuron, estetik dolgu, bonding ve laminate veneer diş kırıklarında kullanılan yöntemlerdir. Ön dişlerin birinde çatlak oluşmuşsa bonding tedavisini ön dişler dışındaki diğer dişlerde oluşan çatlaklarda ise estetik dolgu tedavisini uygulamaktayız. Bu tedavi de çatlak ya da küçük derecedeki kırık bir dolgu ile kapatılır ve diş sağlamlaştırılır.

Randevu Al

Restoratif Diş Tedavisi Hakkında Daha Fazla

Kuron tedavisini ise ilerlemiş çürükler de ya da dişin büyük bir parçasının kırılması durumlarında yapmaktayız. Kuronlar kendi içinde 4’e ayrılır. Zirkonyum, porselen, metal ve seramik. Hastanın isteğine göre bu kuron türlerinden birini kullanarak dişi kaplayarak normal doğal bir diş olarak görünmesini sağlamaktayız. Son kırık tedavi yöntemi ise laminate veneer’dir. Görünüm olarak doğal dişe en yakın görünüme sahip olmasından dolayı genelde ön dişlerin kırıklarında bu tedavi yöntemini kullanmaktayız. Kırık dişe kaplama yapıştırarak doğal diş görünümüne sahip olmasını sağlamaktayız.