Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

Diş teli diş yapısında oluşan dizilişten kaynaklı bozuklukları ve eğrilikleri gidermek amacıyla kullanılan özel maddelerden oluşturulmuş tedavi aracıdır. Diş teli sadece diş yapısından kaynaklı olarak gelişen sıkıntıları değil dişlerde yaşanan kırık ve diş çıkmaması gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Diş teli ile yapılan tedavilerle ilgili uzmanlık alanı ortodonti adını almaktadır. Yanlış uygulamalar pek çok olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Konya diş teli uygulaması yapan firmamız bu konuda alanında uzman bir kurumdur.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş telleri kendi arasında çeşitleri bakımından 4 gruba ayrılmaktadır. Bu ayrılışın nedeni her diş bozukluğunun kendine özgü farklı materyallerle tedavi edilmesidir.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?
Diş Teli Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

Metal Braket Yöntemi

Diş teli tedavisinde en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Dişlerin iç veya dış kısmına uzmanın öngördüğü şekilde uygulanır. 2 ya da 3 yıl içerisinde uygulanan dişlerde olumlu sonuçlar vermektedir.

Porselen Şeffaf Braket Yöntemi

Metal braketlere göre daha az dikkat çekici özelliğe sahiptir. Bu nedenle çok fazla tercih edilmektedir. Metal braketlerden farklı olarak çene yapısında oluşan ya da oluşabilecek bozulmaları içerisine eklenecek plaklarla engellemektedir. Bakımı ve koruması ince yapısı dolayısıyla biraz zordur.

Lingual Braketler Yöntemi

Diş teli tedavisi yapan hekimlerimiz tarafından genellikle diş telinin görünmesinden şikayetçi olan hastalara dişin iç kısmına uygulanan bir yöntemdir. Genel olarak diş yapısının içe dönük olduğu hastalarda bu yöntem uygulanması olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle yetişkinlere yönelik uygulanan bir yöntemdir. Alışma süreci biraz zorlu olsa da estetik açıdan çok tercih edilmektedir.

Telsiz Ortodonti

Şeffaf maddeden üretildiği için halk dilinde şeffaf plak olarak da adlandırılmaktadır. Diş yapısında bulunan büyük kusurlar yerine küçük kusurlu olan yerleri tedavi etmede kullanılmaktadır. Kullanım açısından oldukça kolaylık sağlamaktadır. Uzun yıllar kullanım imkanı sunmaktadır.

Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Diş teli tedavisinin ilk aşamasında hastanın detaylı diş durumunu görebilmek için diş röntgeni çekilmesi gerekmektedir. Diş teli tedavisini uygulayacak hekimlerimiz çekilen bu röntgenleri detaylı olarak inceledikten sonra dişlerdeki çürükleri, tartar oluşumlarını ve taşları temizleyerek dişi tel uygulaması için hazır hale getirmektedir. Dişlerin yüzey kısmı hazırlandıktan sonra hastaya en uygun olan diş teli dişe takılarak süreç sonlandırılmaktadır. Ayrıca Şeffaf Diş Teli tedavisine de göz atıp bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.