Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş Muayenesi Hangi Sıklıklar İle Yapılmalıdır?

Diş muayenesi faaliyetleri, diş eti, diş ve ağız sağlığının detaylı bir şekilde kontrolden geçirilmesi amacı ile diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmekte olan işlemlere denilmektedir. Olası problemlerin tespit edilmesi, hastanın ihtiyaçlarının belirlenmesi ve tedavi planının yapılması için mutlaka bir diş muayenesi yapılması şarttır. Sindirim sisteminin başı olan ağız ve gıda çeşitleriyle iç içe olan ağız içi, mikroorganizma üremesi için son derece elverişli koşullara sahip olmaktadır. Bu sebeple de diş ve ağız temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Diş ve ağız temizliğinin ihmal edilmesi durumu ya da farklı sebeplerden dolayı meydana gelen sorunlar, diş eti ile dişlerde oluşacak problemleri de beraberinde getirecektir. Bu durumda diş muayenesi ile rahatsızlıklara sebep olan faktörlerin tespit edilmesi sağlanmaktadır. Kimi zaman muayeneyle beraber farklı tetkiklerin de yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Diş Muayenesi Hangi Sıklıklar İle Yapılmalıdır?

Diş muayenesi sağlıklı bir diş eti ve diş yapısına sahip olabilmek adına düzenli olarak talep edilmelidir. Diş muayenesi sıklığı için en doğru olan periyod 6 aydır. Herhangi bir diş ya da diş eti problemi yaşamıyor iseniz bile 6 ayda bir muayeneye giderek olası sorunları erken fark edebilir ve kısa sürede tedavi olabilirsiniz.

Yetişkinler için olduğu gibi çocuklar için de, kalıcı dişlere sahip oldukları süreçten itibaren, düzenli diş muayenesi görmeleri önemlidir. Kalıcı dişlere sahip olma süreci, 6 ile 8 yaşlarına tekabül etmektedir. Diş ve diş eti sorunlarının ciddileşmeden tedavi edilmesi, kişilerin tedavi sürecinin daha rahat geçmesi açısından önem taşımaktadır.

Diş Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak diş muayenesi sırasında yaşanılan problemler diş hekimine bildirilmelidir. Ayrıca kullanılan herhangi bir ilaç varsa da hekime bilgi verilmesi gerekir. Daha başka olarak, eğer sigara kullanıyorsanız ya da herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, bu gibi durumların da muayene öncesi beldirilmesi önemlidir. Konya diş muayenesi için şimdi Sema Koyuncu ile iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.