Kategoriler
Blog Yazılarım

Diş Hekimi Hizmetleri Nelerdir?

İnsan yüzündeki en dikkat çeken yerlerden biri dişlerdir. Her insan için büyük öneme sahip olan diş sağlığı bozulduğunda hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrolü altında olmak önemlidir. Dönemsel kontroller ileride yaşanacak büyük problemleri önlemektedir.

Diş Hekimi Hizmetleri Nelerdir?

Diş hekimi; diş, diş eti, çene, ağız boşluğu dahil ağız ile ilgili tüm tanı ve tedavi işlemlerini yapan meslek dalıdır. Diş hekimleri hastanın şikayetleri doğrultusunda muayene ederek gerekirse röntgen vb. İşlemler sonrası hastalık tanısı koyarak bu durumun tedavisi ile ilgilenmektedir. Diş hekimi hizmetleri içerisinde tedavisi mümkün olan dişler dolgu, tel, ilaç tedavisi ya da ameliyat ile sağlığına kavuşturulabilir. Tedavisi mümkün olmayan diş hastalıkları için ise dişler çekilebilmekte ve gerekirse yeni protez dişler takılmaktadır.

Diş kliniklerinde; diş ünitesi, yüksek ve düşük devirli turlar, diş temizleme aletleri, röntgen cihazları, ölçü ve dolgu malzemeleri bulunmaktadır. Ayrıca muayenehanelerde acil tıbbi müdahaleler için cihazlar ve anestezi dahil diş ve diş etiyle ilgili pek çok ekipman bulunmaktadır.

Diş hastalıklarıyla birlikte estetik için de işlemler yapılabilmektedir. Diş teli taktırmak, zirkonyum, implant diş tedavisi, diş estetiği, gülüş tasarımı bu işlemlerden bazılarıdır. Ayrıca dişin ön yüzeylerine yapıştırılan yaprak porselen laminate veneers işlemi ve diş beyazlatma işlemleri de son zamanlarda popüler olan diş işlemlerinin bazılarıdır.

Diş Hekimi Özellikleri Nelerdir?

Konya Diş Hekimi Sema Koyuncu gibi tüm diş hekimleri beş yıl süreyle eğitim almaktadırlar. Meslekleri gereği genellikle sakin, sabırlı, el ve parmaklarını etkin kullanabilen, dikkatli ve estetik anlayışları yüksek kişilerdir. Diş hekimlerinin iletişim becerileri yüksek olmalıdır; hem hastalar hem de diğer meslektaşları ile profesyonelce konuşabilecek bireyler olmaları gerekmektedir. Ağız içinde detaylı çalışabilecek beceride ve hasta kayıtlarını doğru tutabilecek organizasyon yeteneklerine sahip kişiler olmalıdırlar. Ayrıca doğru teşhis ve tedavi yöntemini belirleyip uygulayabilecek mesleki yeterlilikleri de olmalıdır.

Diş hekimleri uzun süre hem ayakta nem de oturarak çalışabilecek kişiler olmalıdırlar. Bunun yanı sıra özel dikkat isteyen ve uzun süreli tedavilere ihtiyacı olan hastalarla da en iyi şekilde ilgilenebilecek sabrı gösterebilmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.