Kategoriler
Blog Yazılarım

Çocuk Diş Hekimi Hangi Uygulamalarla İlgilenir?

Çocuk diş hekimliği (pedodonti) bebeklerin ve çocukların sağlıklı diş gelişimi ve meydana gelebilecek ağız, diş ve diş eti rahatsızlıklarının tanı ve tedavisini sağlayan bilim dalıdır. Çocuk diş hekimi, bir diğer adıyla pedodontist, diş hekimliği bölümünü bitirdikten sonra çocuklara dair diş gelişimi ve rahatsızlıkları, çocuk psikolojisi, çocuğun gelişimi üzerinde eğitim almış diş doktorudur. Çocuk diş hekimi 0-14 yaş aralığındaki bebek ve çocukların dişlerinin sağlıklı gelişimini takip eder.

Çocuk Diş Hekimi Hangi Uygulamalarla İlgilenir?

Bebeklerin ilk dişinin çıkması ile birlikte aileler bebeklerini çocuk diş hekimine götürmelidir. Çocuk diş hekimi, süt dişleri, çürük dişlerin tedavisi, yaralanma sonucu oluşan kırık dişlerin düzeltilmesi, çene gelişimi ve tedavisi, florür ve fissür koruyucu uygulamaları, düzenli diş temizliği ve diş bakımı ile ilgilenir. Özellikle bebeklerde ön dişlerde başlayarak hızlıca ilerleyen biberon çürüklerine dikkat edilmelidir. Uzun süreli biberon, emzik kullanımı, emzirme ve gıda sonrası ağız ve diş bakımının ihmal edilmesi çürük sayısını hızlıca artırmaktadır.

Çocukların dişlerinde çarpıklık, diş eti sorunları varsa düzgün bir diş dizilimi ile hem estetik görüntü sağlayarak çocuğun psikolojisini hem de oluşabilecek konuşma bozukluklarının (seslerin doğru çıkarılması gibi) engellenmesine yardımcı olur. Diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının neden olduğu ağız kokusu da giderilir. Diş ve diş etlerinde ağrı hisseden, diş kaybından dolayı çiğneme fonksiyonu bozulan çocuklar yeterli bir şekilde beslenemeyeceklerdir. Çocuk diş hekimi bu rahatsızlıkları gidererek çocukların büyüme ve gelişimlerini de destekler.

Çocuk Diş Hekimi Neden Önemlidir?

Bebek ve küçük yaştaki çocukların çocuk diş hekimine götürülmesi yalnızca ağız ve diş sağlıkları için değil, ileriki yaşlarda meydana çıkabilecek dişçi korkusunun engellenmesini ve düzenli olarak diş doktoruna gitme alışkanlığını sağlar. Konya çocuk diş hekimi sadece çocuk diş tedavisi üzerinde uzmanlaştığı için korku yaşayan çocukları özel yöntemlerle sakinleştirerek tedavilerini gerçekleştirir. Muayenehaneleri çocukların ilgisi çekecek şekilde dekore edilmiştir. Engelli ve özel bakım gerektiren çocukların diş tedavilerinde titizlikle davranırlar. Ağız ve diş sağlığındaki en önemli şey erken tanı ve tedavidir. Çocukların fiziksel ve duygusal gelişimi için ilk diş çıkmaya başladığı zaman çocuk diş hekimine gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.