Kategoriler
Blog Yazılarım

Bir ortodontist ne iş yapar?

Bir ortodontist ne iş yapar? Sorusu çok fazla kişinin aklına gelmektedir. Bugün ki yazımızda da sizlere bir ortodontistin tam olarak ne iş yaptığını ve hangi tedavileri yaptığını anlatacağız. Estetik diş hekimliğinin her alanında deneyimli bir diş hekimi arıyorsanız, bir ortodontistin sizin için neler yapabileceğine yakından bakmak isteyeceksiniz. Ortodontist, diş hijyeni alanında tam bir derecesini tamamlamış ve diş hekimliği alanında ek eğitim almış kişidir. Ortodontistler yüzün, çenenin ve ısırığın tüm bölgelerine bakım sağlar. Ortodontik diş hekimi, diş ve kemik yapısı söz konusu olduğunda çok fazla beceri ve bilgiye sahiptir.

Bir ortodontist ne iş yapar
Bir ortodontist ne iş yapar

Ortodontist nedir ve ne iş yapar?

Bir ortodontistin sahip olması gereken bir beceri, gerektiğinde bir kişinin değiştirebilmesi için çıkarılabilir hizalayıcılar oluşturma yeteneğidir. Hizalayıcılar yetişkinler ve çocuklar tarafından artık çok fazla dışarı çıkmamaları veya yeterince yakın olmamaları için dişlerini düzeltmek için kullanılabilir. Çıkarılabilir hizalayıcılar kullanarak, kişi cihaz kullanmadan düzgün hizalamayı koruyabilir. Bir ortodontistin görevi, bir bireyin istenen görünümü uzun süre koruyan bir dizi kalıcı cihaz geliştirmesine yardımcı olmaktır.

Ortodonti Eğitimi

Bir ortodontistin eğitimi yaklaşık iki yıl sürer ve ortodonti alanına giren çoğu kişi bir lisans derecesinin yanı sıra bir önlisans derecesi de alabilir. Çoğu zaman bir ortodontistin eğitimi, artikülasyon yüksek lisans programı olarak bilinen şeydir; bu temelde öğrencinin hem resmi sınıf eğitimine hem de klinik eğitime katılma fırsatına sahip olduğu anlamına gelir. Çoğu zaman öğrenciler, kendilerine bir takım aletlerin verileceği diş hekimliği okulunun katına gitmeyi seçerler ve ardından eğitim başlar. Bundan sonra öğrencilerin bir dizi sınava girmeleri ve hangi kolejlerin akredite programlar sunduğunu görmeleri gerekecektir.

Ortodonti eğitiminin ikinci kısmı, ilk kısımdan bile daha zordur. Bu bölüm, diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonraki başvuru süreci ile ilgilidir. Kurs çalışmasını başarıyla tamamladıktan sonra birçok kez onlardan tavsiye mektupları göndermeleri istenecektir. Bu mektupların, bireyin kendileri için doğru seçim olabileceğini düşündüğü okullara gönderilmesi gerekecektir. Buna ek olarak, bazılarının diğerlerinden daha yumuşak olduğu eyaletler ve bölgeler arasında gereksinimler farklılık gösterir.

Potansiyel öğrencilerin tüm diş hekimliği okullarının transfer kredisi kabul etmediğini anlamaları önemlidir. Bir öğrencinin, kredilerin kendi seçtikleri dereceye aktarılmasını sağlamak için gerekli ders çalışmalarını tamamladığından emin olması gerekir. Ek krediler genellikle topluluk kolejleri ve meslek okulları aracılığıyla elde edilebilir. Bir yüksek lisans programına devam etmek isteyen öğrenciler için, yatay geçiş için uygun olmadan önce geleneksel bir üniversitede kredilerinin tamamlanması gerekecektir.

Ortodonti Son Adımı

Son olarak, bir diş hekimliği okulundan mezun olduktan sonra, tam bir ortodontik tedaviden yararlanmak isteyen bir hastanın bir kurul sınavına girmesi gerekecektir. Bu sınav, bir hastanın farklı türdeki oral problemleri anlama ve teşhis etme yeteneğini ölçer. Birey sınavı geçtikten sonra, çalışmak istediği eyalet tarafından yürütülen bir lisans sınavına girmesi gerekecektir. Çoğu eyalette ortodontist olarak lisans alabilmek için bir hastanın diş hekimliği alanında yüksek lisans derecesine sahip olması gerekir, aksi takdirde ortodonti alanında uzmanlık kursu alması gerekir. Ortodontist olmak kariyerlerin en kolayı olmasa da, hayvanları seviyorsanız ve bir lisans programını bitirmek ve lisans sınavını geçmek için sabrınız ve azminiz varsa, ödüllendirici ve kazançlı olabilir.

Aklınıza takılan sorular var ise, Konya Ortodontist olan Sema Koyuncu ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.